Corporate Profile
Overview
History
Strategy
Corporate Governance
Overview
Shareholders’ Genera-
l Meeting
Board of Directors
Board of Directors
Biographies
Board Committees
Board of Supervisors
Board of Supervisors
Biographies
Senior Management
Senior Management
Biographies
Stock Quote and Chart
A Share
H Share
Announcements
Shareholders’ Meetings
2014 Information
2013 Information
2012 Information
2011 Information
2010 Information
2009 Information
2008 Information
2007 Information
2006 Information
Periodic Results Report
Annual Reports
Interim Reports
Quarterly Reports
Presentations & Webcast-
s
Presentations
Webcasts
Financial Highlights
Dividend History
Analysts Coverage
FAQ
General Shareholder Information
Shareholders’ Meetin-
g Information
Company Financial Re-
porting Information
Corporate Governance
IR Service
Credit Ratings and Awar-
ds
Credit Ratings
Awards
Investor Calendar

Mr. Tian Guoli, Chairman, Executive Director, Mr. Tian has served as chairman and executive director since October 2017. Mr. Tian joined Bank of China in April 2013 and served as Chairman of the Board of Directors of Bank of China from May 2013 to August 2017. During this period, he also served as Chairman of the Board of Directors and a Non-executive Director of Bank of China Hong Kong (Holdings) Limited. From December 2010 to April 2013, Mr. Tian served as Vice Chairman of the Board of Directors and General Manager of China CITIC Group. During this period, he also served as Chairman of the Board of Directors and Non-executive Director of China CITIC Bank. From April 1999 to December 2010, Mr. Tian served successively as Executive Vice President and President of China Cinda Asset Management Company, and Chairman of the Board of Directors of China Cinda Asset Management Co., Ltd. From July 1983 to April 1999, Mr. Tian held various positions in China Construction Bank (“CCB”), including sub-branch general manager, deputy branch general manager, department general manager of the CCB Head Office, and Assistant President of CCB. Mr. Tian currently also serves as Chairman of China Banking Association, a member of the Expert Committee for the 13th Five-Year Plan for Economic and Social Development of China, a member of the Monetary Policy Committee of the People’s Bank of China and Chairman of the Board of Directors of Asian Financial Cooperation Association. Mr. Tian holds the title of Senior Economist. He received a Bachelor’s Degree in Economics from Hubei Institute of Finance and Economics in 1983.

 

Mr. Wang Zuji, Vice chairman, Executive Director, President, Mr. Wang has served as vice chairman, executive director and president since July 2015. Mr. Wang currently also serves as vice chairman of China's National Association of Financial Market Institutional Investors. From September 2012 to May 2015, Mr. Wang was vice chairman of China Insurance Regulatory Commission. From January 2008 to September 2012, Mr. Wang was vice governor of Jilin Province. From April 2006 to January 2008, Mr. Wang was assistant governor of Jilin Province, director of Development and Reform Commission of Jilin Province and concurrently director of the office to the Leading Team of Revitalising Jilin Old Industrial Base. From May 2005 to April 2006, Mr. Wang was assistant governor of Jilin Province and director-general of State-Owned Assets Supervision & Administration Commission of Jilin Province. From February 2005 to May 2005, Mr. Wang was assistant governor of Jilin Province. From January 2004 to February 2005, Mr. Wang was director of comprehensive planning department of China Development Bank. From March 2003 to January 2004, Mr. Wang was director of business development department of China Development Bank. From January 2000 to March 2003, Mr. Wang was president of Changchun Branch of China Development Bank. From January 1997 to January 2000, Mr. Wang was the deputy director of loan department II (north-east loan department) of China Development Bank. Mr. Wang obtained a PhD degree in economics from Jilin University.

 

Mr. Pan Xiusheng, Executive Director, Executive vice president, Mr. Pang has served as executive director since August 2015, executive vice president of the Bank since February 2010, and concurrently served as chief financial officer of the Bank from September 2013 to June 2014. Mr. Pang served as a member of the senior management of the Bank from December 2009 to February 2010, chief financial officer of the Bank from April 2006 to March 2011. He served as executive vice chairman of the Bank’s asset and liability committee from March 2006 to April 2006, general manager of the Bank’s restructuring officer from May 2005 to March 2006, general manager of Zhejiang Branch of the Bank from June 2003 to May 2005, and act as head of Zhejiang Branch of the Bank from April 2003 to June 2003. Mr. Pang served consecutively as deputy general manager of treasury and planning department, deputy general manager of planning and financial department, and general manager of planning and financial department of the Bank from September 1995 to April 2003. Mr. Pang is a senior economist, and a recipient of a special grant by PRC government. He graduated from a postgraduate programme in technological economics from Harbin Industrial University in 1995.

 

Mr. Zhang Gengsheng, Executive Director, Executive vice president, Mr. Zhang has served as executive director since August 2015 and executive vice president of the Bank since April 2013. He concurrently serves as chairman of CCB Life since May 2013. Mr. Zhang served as a member of senior management of the Bank from December 2010 to April 2013. Mr. Zhang was general manager of the group clients department (banking business department) and deputy general manager of Beijing Branch of the Bank from October 2006 to December 2010, general manager of the banking business department at the head office and the group clients department (banking business department) of the Bank from March 2004 to October 2006, deputy general manager of the banking business department at the head office of the Bank from June 2000 to March 2004 (in charge of overall management from March 2003), general manager of the Three Gorges Branch of the Bank from September 1998 to June 2000, and deputy general manager of the Three Gorges Branch of the Bank from December 1996 to September 1998. Mr. Zhang is a senior economist. He obtained his bachelor’s degree in infrastructure finance and credit from Liaoning Finance and Economics College in 1984 and an EMBA degree from Peking University in 2010.

 

Ms. Feng Bing, Non-Executive Director, Ms. Feng has served as director since July 2017. From September 2015 to August 2017, Ms. Feng served as deputy director of Payment Centre of the National Treasury of Ministry of Finance (deputy director-general level). From August 1988 to September 2015, Ms. Feng served successively as cadre, officer, chief officer, deputy division-chief, division-chief of the Tax Department of Ministry of Finance. Ms. Feng graduated from Renmin University of China with a bachelor’s degree in finance in 1988, and obtained her master’s degree in finance from Renmin University of China in 2001. 

 

Mr. Zhu Hailin, Non-Executive Director, Mr. Zhu has served as director since July 2017. From July 2012 to August 2017, Mr. Zhu served as deputy director of National Accountant Assessment & Certification Center of Ministry of Finance (deputy director-general level). From August 1992 to June 2012, Mr. Zhu served successively as cadre, chief officer, deputy division-chief, division-chief of the Accounting Department of Ministry of Finance. Mr. Zhu is an expert of a special grant by PRC government, a certified public accountant (a non-practicing member), an associate researcher, and is a part-time post-graduate tutor. Mr. Zhu graduated from Jiangxi Finance and Economics College with a master’s degree in accounting in 1992. He graduated from the accounting major of the Research Institute for Fiscal Science of Ministry of Finance with a Ph.D. degree in management in 2000.

 

Mr. Li Jun, Non-Executive Director, Mr. Li has served as director since September 2015. Mr. Li had served as non-executive director of Industrial and Commercial Bank of China Limited from December 2008 to March 2015. He previously served as assistant representative of Beijing Representative Office of the Bank of Credit and Commerce International, deputy representative of BNP Paribas China Representative Office, consultant of the international banking department of Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, deputy director of the Research Centre of China Technology Trust and Investment Company, general manager of the research department of China Sci-Tech Securities, professor of the finance department of the School of Economics and Management of the University of Science and Technology Beijing, and non-executive director of Shenwan Hongyuan Group Co. Ltd. and Shenwan Hongyuan Securities Co. Ltd. He graduated from University of Madrid in Spain in November 1995 and received a doctorate degree in economic management. Mr. Li is currently an employee of Huijin, the Bank’s substantial shareholder.

 

Mr. Wu Min, Non-Executive Director, Mr. Wu has served as director since July 2017. Mr. Wu had served as vice president of Chongqing Daily Press Group from December 2011 to August 2017. Mr. Wu had served concurrently as president of Contemporary Financial Research Journal from March 2017 to August 2017, Chairman of Chongqing CQDaily Printing Co., Ltd from July 2015 to February 2017, and had been concurrently Chairman of Chongqing Press New Fashion Media Co., Ltd from March 2015 to December 2016. From October 2006 to November 2011, Mr. Wu was deputy head of Qianjiang District of Chongqing City (deputy director-general level), and director of Administration Committee of Zhengyang Industrial Park of Chongqing City. From July 1991 to September 2006, Mr. Wu served successively as cadre, deputy division-chief, division-chief and general manager of Compliance Department of Anhui Branch of Bank of China Limited. Mr. Wu is a researcher, a Senior Economist, a Doctor of Law and a doctoral tutor. In 1994, Mr. Wu obtained PRC lawyer qualifications. From 1999 to 2002, Mr. Wu was concurrently a lawyer of Anhui Quanzhen Law Office, and was a government lawyer of Chongqing City from 2008 to 2011. He graduated from Anhui University with a bachelor’s degree and a master’s degree in law in 1991 and 2002 respectively. He also obtained his Ph.D. degree in civil and commercial law from Southwest University of Political Science & Law in 2006 and conducted sociology study at sociology post-doctoral mobile station of Chinese Academy of Social Science from 2009 to 2012.

 

Mr. Zhang Qi, Non-Executive Director, Mr. Zhang has served as director since July 2017. Mr. Zhang had served as a non-executive director of Bank of China Limited from July 2011 to June 2017. Mr. Zhang worked successively in Central Expenditure Division One and Comprehensive Division of the Budget Department and Ministers’ Office of the General Administration Department of Ministry of Finance as well as the Operation Department of China Investment Corporation, serving as deputy division-chief, division-chief and senior manager from 2001 to 2011. Mr. Zhang studied in the Investment Department and Finance Department of Dongbei University of Finance & Economics from 1991 to 2001 and obtained his bachelor’s degree, master’s degree and Ph.D. degree in economics in 1995 and 1998 and 2001 respectively.

 

Ms. Hao Aiqun, Non-Executive Director, Ms. Hao has served as director since July 2015. Ms. Hao served consecutively as deputy director of the non-bank financial institutions department, and deputy director and inspector of the banking supervision department I of the CBRC from April 2003 to July 2015. Ms. Hao was consecutively deputy division-chief and division-chief of the supervision bureau, researcher of the cooperation bureau, and deputy inspector and deputy director of the non-bank financial institutions department of the PBC from April 1983 to March 2003. Ms. Hao obtained a bachelor’s degree in finance from Central University of Finance and Economics in July 1982. Ms. Hao is a certified public accountant and a senior economist. Ms. Hao is currently an employee of Huijin, the Bank’s substantial shareholder.

 

Ms. Anita Fung Yuen Mei, Independent Non-Executive Director, Ms. Fung has served as director since October 2016. Ms. Fung served as group general manager of HSBC Holdings plc from May 2008 to February 2015. Ms. Fung served consecutively as head of Hong Kong currency bond market, head of Asian fixed income trading, head of Asian Pacific trading, treasurer and jointhead of global capital markets for Asia-Pacific, treasurer and head of global capital markets for Asia-Pacific, head of global banking and capital markets for Asia-Pacific as well as chief executive officer of Hong Kong region of The Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited from September 1996 to February 2015. Ms. Fung also served as non-executive director of Bank of Communications Co., Ltd. from November 2010 to January 2015. Ms. Fung concurrently served as various positions including chairwoman and director of HSBC Global Asset Management (Hong Kong) Limited, non-executive director of HSBC Bank (China) Company Limited and director of HSBC Markets (Asia) Limited from September 2011 to February 2015. Ms. Fung served as non-executive director of Hang Seng Bank Limited from November 2011 to January 2014. Ms. Fung currently serves as independent non-executive director of Hong Kong Exchanges and Clearing Limited as well as Hang Lung Properties Limited, and serves in several positions in institutions including Airport Authority Hong Kong, Hong Kong Monetary Authority, Hong Kong Housing Authority and The West Kowloon Cultural District Authority. Ms. Fung obtained a master’s degree in applied financing from Macquarie University of Australia in 1995. Ms. Fung was appointed as Justice of the Peace by the Government of the Hong Kong Special Administrative Region, and was awarded Bronze Bauhinia Star.

 

Sir Malcolm Christopher McCarthy, Independent Non-Executive Director, Sir Malcolm Christopher McCarthy has served as director since August 2017. Sir Malcolm Christopher McCarthy served as Independent Non-executive Director of Industrial and Commercial Bank of China Limited from December 2009 to October 2016. He worked first as an economist for ICI before joining the UK Department of Trade and Industry where he held various posts from economic adviser to undersecretary. He subsequently worked as a senior executive of Barclays Bank first in Japan and then North America. He served as Chairman and Chief Executive of Office of Gas and Electricity Markets (Ofgem), Chairman of the Financial Services Authority (FSA), a non-executive director of HM Treasury, Chairman of the board of directors of J.C. Flowers & Co. UK Ltd, a non-executive director of NIBC Holding N.V., NIBC Bank N.V., OneSavings Bank plc, Castle Trust Capital plc and Intercontinental Exchange (ICE), and a Trustee of the Said Business School of Oxford University. Currently Sir Malcolm Christopher McCarthy serves as a director of the three ICE wholly owned subsidiaries of ICE Futures Europe, ICE Trade Vault and ICE Clear Netherlands, a Trustee of IFRS Foundation, and the Chairman in the United Kingdom of Promontory Financial Group. He is an Honorary Fellow of Merton College, an Honorary Doctorate of the University of Stirling and the Cass Business School, and a Freeman of the City of London. He has a MA History at Merton College of Oxford University, PhD Economics of Stirling University, and MS at Graduate School of Business of Stanford University.

 

Mr. Carl Walter, Independent Non-Executive Director, Mr. Carl Walter has served as director since October 2016. Mr. Carl Walter is currently an independent consultant, providing strategic consulting advice to various countries and financial institutions. Mr. Carl Walter served as managing director and chief operating officer in China of JPMorgan Chase & Co and chief executive officer of JP Morgan Chase Bank (China) Company Limited from September 2001 to April 2011. He was seconded from Morgan Stanley to serve as managing director and chief executive officer of China International Capital Corporation (Beijing) from January 1999 to July 2001. He served concurrently as vice president and head of Asian Credit Management and Research (Singapore) of Credit Suisse First Boston as well as the director and head of China Investment Bank Corporation (Beijing) from September 1990 to December 1998. Mr. Carl Walter served consecutively in various positions including as vice president and general manager of Taipei Branch of Chemical Bank from January 1981 to August 1990. Mr. Carl Walter was a visiting scholar and an adjunct professor of Freeman Spogli Institute of Stanford University in 2012. He obtained a bachelor degree in politics and Russia language from Princeton University in 1970, an advanced studies certificate in economics from Peking University in 1980, and a doctoral degree in politics from Stanford University in 1981.

 

Mr. Chung Shui Ming Timpson, Independent Non-Executive Director, Mr. Chung has served as director since October 2013. Mr. Chung currently serves as independent non-executive director of China Unicom (Hong Kong) Limited, Miramar Hotel and Investment Company Limited, Glorious Sun Enterprises Limited, China State Construction Engineering Corporation, China Overseas Grand Oceans Group Limited, China Everbright Limited and Jinmao (China) Investments Holdings Limited. From 2006 to 2012, he served as independent non-executive director of China Everbright Bank. Formerly, he served in various companies and public institutions, consecutively as chairman of the Council of the City University of Hong Kong, chief executive officer of Shimao International Holdings Limited, chairman of the Hong Kong Housing Society, a member of the Executive Council of the Hong Kong Special Administrative Region, executive director of the Land Fund Advisory Committee of Hong Kong Special Administrative Region Government, and independent non-executive director of Nine Dragons Paper (Holdings) Limited and Henderson Land Development Company Limited. From 1979 to 1983, he was a senior audit director of Coopers & Lybrand Consulting. Mr. Chung is a senior fellow member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants. He obtained a bachelor’s degree in science from University of Hong Kong in 1976 and a master’s degree in business administration from Chinese University of Hong Kong in 1987. Mr. Chung received the title of Justice of the Peace from the Hong Kong Special Administrative Region Government in 1998 and was awarded the Gold Bauhinia Star by the Hong Kong Special Administrative Region Government in 2000.

 

Mr. Murray Horn, Independent Non-Executive Director, Mr. Murray Horn has served as director since December 2013. Mr. Murray Horn currently also consults to multiple government agencies. He served as directors of many listed companies, including Spark New Zealand (formerly Telecom New Zealand). He also held positions in public organisations in New Zealand and other regions, including chairman of the National Health Board of New Zealand, member of the New Zealand Tourism Board, chairman of the New Zealand Business Roundtable, member of the Board of the Centre for Independent Studies in Australia and member of the Trilateral Commission. Mr. Murray Horn was previously managing director of ANZ Bank in New Zealand and director of global institutional banking business of ANZ (Australia). He was Secretary to the New Zealand Treasury from 1993 to 1997. Mr. Murray Horn holds a PhD degree from Harvard University in Political Economy and Government, a master’s degree in commerce and a bachelor’s degree in commerce (agriculture) from Lincoln University. Lincoln University awarded him the Bledisloe Medal in 2000. He also made a Companion of the New Zealand Order of Merit in 2013.