Corporate Profile
Overview
History
Strategy
Corporate Governance
Overview
Shareholders’ Genera-
l Meeting
Board of Directors
Board of Directors
Biographies
Board Committees
Board of Supervisors
Board of Supervisors
Biographies
Senior Management
Senior Management
Biographies
Stock Quote and Chart
A Share
H Share
Announcements
Shareholders’ Meetings
2014 Information
2013 Information
2012 Information
2011 Information
2010 Information
2009 Information
2008 Information
2007 Information
2006 Information
Periodic Results Report
Annual Reports
Interim Reports
Quarterly Reports
Presentations & Webcast-
s
Presentations
Webcasts
Financial Highlights
Dividend History
Analysts Coverage
FAQ
General Shareholder Information
Shareholders’ Meetin-
g Information
Company Financial Re-
porting Information
Corporate Governance
IR Service
Credit Ratings and Awar-
ds
Credit Ratings
Awards
Investor Calendar

Mr. Guo You, Chairman of the board of supervisors, has served as Chairman of the board of supervisors of the Bank since June 2014. He served as the vice chairman of the board of directors of China Everbright Group, the executive director and president of China Everbright Bank Co., Ltd from August 2004 to January 2014. From November 2001 to July 2004, Mr. Guo served as the executive director and deputy general manager of China Everbright Group and CEO of China Everbright Limited. From December 1999 to November 2001, Mr. Guo was the CEO of China Everbright Limited. From August 1998 to December 1999, Mr. Guo served as the executive vice president of China Everbright Bank Co., Ltd. From November 1994 to August 1998, Mr. Guo successively served as chief of the Foreign Exchange Trading Department of the Foreign Reserve Operation Center of the State Administration of Foreign Exchange of China, deputy general manager of China Investment Corporation (Singapore) of the State Administration of Foreign Exchange of China and the deputy director general of the Foreign Financial Institution Supervision Department of the People’s Bank of China. Mr. Guo is a senior economist. Mr. Guo graduated from Heihe Normal School and the Institute of American Studies of Yellow River University, and obtained the Ph.D. degree in finance from the Southwestern University of Finance and Economics.

 

Ms. Liu Jin, Supervisor, has served as a supervisor of the Bank since September 2004 and served concurrently as director of board of supervisors office since November 2004. Ms. Liu was a dedicated supervisor of deputy director-general level at the board of supervisors of China Construction Bank from July 2003 to September 2004, dedicated supervisor of deputy director-general level at the board of supervisors of the People’s Insurance Company of China and China Reinsurance Company from November 2001 to July 2003. Ms. Liu is a senior economist and graduated from Hunan Finance and Economics College with a bachelor’s degree in finance in 1984. She graduated from postgraduate finance program of Shaanxi Finance and Economics College in 1999 and from the Research Institute for Fiscal Science of the Ministry of Finance with a doctorate degree in public finance in 2008.

 

Ms. Li Xiaoling, Supervisor, has served as a supervisor of the Bank since June 2013. She served as a director of the Bank from June 2007 to June 2013. She was a deputy inspector of Budget Department of the Ministry of Finance from January 2006 to June 2007, and an assistant inspector of Budget Department of the Ministry of Finance from May 2001 to January 2006. Ms. Li is an economist and graduated from Beijing Normal University in 2003 with a master’s degree in political economics. Ms. Li is currently an employee of the Bank’s substantial shareholder, Central Huijin Investment Ltd.

 

Mr. Li Xiukun, Employee representative supervisor, has served as an employee representative supervisor since January 2016. Mr Li has served as the general manager of the audit department of the Bank from March 2015. From July 2014 to March 2015, Mr. Li served as the person-in-charge of the audit department of the Bank; from March 2011 to July 2014, Mr. Li served as the president of Hebei Branch of the Bank; from May 2006 to March 2011, Mr. Li served as the president of Ningxia Branch of the Bank; from July 2003 to May 2006, Mr. Li served as the vice president of Ningxia Branch of the Bank; from January 2000 to July 2003, Mr. Li served as the vice president of Inner Mongolia Branch of the Bank. Mr. Li is a research associate and is the guest professor or part-time professor of Dongbei University of Finance & Economics, Hebei University and four other universities. Mr. Li Xiukun graduated from Dongbei University of Finance & Economics and obtained his doctor’s degree in finance from Dongbei University of Finance & Economics in July 2013.

 

Mr.Jin Yanmin, Employee representative supervisor, has served as an employee representative supervisor since January 2016. He has served as the general manager of credit approval department of the Bank from December 2014. From November 2014 to December 2014, Mr. Jin served as the personin-charge of credit approval department of the Bank; from March 2011 to November 2014, Mr. Jin served as the president of Guangdong Branch of the Bank; from February 2011 to March 2011, Mr. Jin served as the person-in-charge of the Guangdong Branch of the Bank; from March 2009 to February 2011, Mr. Jin served as the general manager of the corporate banking department, also as the general manager of the small enterprises financial service department of the Bank; from August 2007 to March 2009, Mr. Jin served as the general manager of the corporate banking department of the Bank; from June 2006 to August 2007, Mr. Jin served as the risk control director of Guangdong Branch of the Bank; from March 2001 to June 2006, Mr. Jin served as the deputy general manager of corporate banking department of the Bank. Mr. Jin obtained his bachelor’s degree in infrastructure finance and credit from Liaoning Finance and Economics College in July 1983 and obtained his EMBA degree from Tsinghua University in January 2010.

 

Mr. Li Zhenyu, Employee representative supervisor, has served as an employee representative supervisor since January 2016. He has served as the president of Qinghai Branch of the Bank from January 2014. From November 2012 to January 2014, Mr. Li served as the vice president of Qinghai Branch of the Bank; from June 2009 to November 2012, Mr. Li served as the vice president of Tibet Branch of the Bank; from June 1985, Mr. Li worked in Qinghai Branch of the Bank, serving successively as the general manager of real estate finance department, general manager of credit approval department, general manager of planning and finance department, general manager of finance & accounting department and other positions; from July 1982 to June 1985, Mr. Li worked in the infrastructure construction division of Qinghai Machine Tool Foundry.  Mr. Li is a senior engineer, and graduated from the Industrial and Civil Architect Institute of Lanzhou University of Technology (formerly “Gansu University of Technology”) in July 1982 with a full-time bachelor degree in engineering. Mr. Li has been a member of the 11th Qinghai Committee of Chinese People’s Political Consultative Conference from January 2013 and the vice director of the economy committee of the 11th Qinghai Committee of Chinese People’s Political Consultative Conference in August 2013.

 

Mr. Bai Jianjun, External supervisor, has served as an external supervisor since June 2013. He serves as a professor and doctoral tutor at the law school of Peking University now, who also serves as director of the Research Institute of Empirical Legal Affairs and deputy director of the Financial Law Research Center of Peking University. He has taught at Peking University Law School since July 1987. Mr. Bai is a part-time professor Zhengzhou Training Institute of the People’s Bank of China as well as National Judges College, and also an independent director of Beijing Boya Yingjie Science & Technology Co., Ltd. He had been a visiting professor at Niigata University in Japan from October 1996 to October 1997 and pursued his visiting research of white-collar crime at New York University from September 1991 to October 1992. Mr. Bai obtained his master’s degree in law school from Peking University in July 1987 and his Ph.D. degree from the same university in July 2003.