You are here:Home Page>>Investor Relations>>Biographies

Mr. Tian Guoli, Chairman, Executive Director, Mr. Tian has served as chairman and executive director since October 2017. Mr. Tian joined Bank of China in April 2013 and served as Chairman of the Board of Directors of Bank of China from May 2013 to August 2017. During this period, he also served as Chairman of the Board of Directors and a Non-executive Director of Bank of China Hong Kong (Holdings) Limited. From December 2010 to April 2013, Mr. Tian served as Vice Chairman of the Board of Directors and General Manager of China CITIC Group. During this period, he also served as Chairman of the Board of Directors and Non-executive Director of China CITIC Bank. From April 1999 to December 2010, Mr. Tian served successively as Executive Vice President and President of China Cinda Asset Management Company, and Chairman of the Board of Directors of China Cinda Asset Management Co., Ltd. From July 1983 to April 1999, Mr. Tian held various positions in China Construction Bank (“CCB”), including sub-branch general manager, deputy branch general manager, department general manager of the CCB Head Office, and Assistant President of CCB. Mr. Tian currently also serves as Chairman of China Banking Association, a member of the Expert Committee for the 13th Five-Year Plan for Economic and Social Development of China, a member of the Monetary Policy Committee of the People’s Bank of China and Chairman of the Board of Directors of Asian Financial Cooperation Association. Mr. Tian holds the title of Senior Economist. He received a Bachelor’s Degree in Economics from Hubei Institute of Finance and Economics in 1983.

 

Mr. Liu Guiping, Vice Chairman, Executive Director, President, Mr. Liu has served as vice chairman and executive director since July 2019, has served as president of the Bank since May 2019. Mr. Liu served as Vice Mayor in Chongqing from June 2016 to March 2019; from May 2014 to June 2016, he served as the deputy general manager of China Investment Corporation; from January 2005 to May 2014, he successively served as the deputy general manager and the general manager of Fujian Branch, the general manager of Shanghai Branch, the head of the Retail Banking Department(Retail Product Department) of Agricultural Bank of China(the “Agricultural Bank”); from May 1994 to January 2005, he successively served as the deputy director of the Executive Office of the Guangdong Branch of the Agricultural Bank, the deputy general manager of Zhaoqing Branch, Dongguan Branch and Shenzhen Branch of the Agricultural Bank in Guangdong. Mr. Liu is a senior economist. He obtained a PhD degree from the Finance Department of Zhongnan University of Economics and Law in 2002.

 

Mr. Zhang Gengsheng, Executive Director, Executive vice president, Mr. Zhang has served as executive director since August 2015 and executive vice president of the Bank since April 2013. He concurrently serves as chairman of CCB Life since May 2013. Mr. Zhang served as a member of senior management of the Bank from December 2010 to April 2013. Mr. Zhang was general manager of the group clients department (banking business department) and deputy general manager of Beijing Branch of the Bank from October 2006 to December 2010, general manager of the banking business department at the head office and the group clients department (banking business department) of the Bank from March 2004 to October 2006, deputy general manager of the banking business department at the head office of the Bank from June 2000 to March 2004 (in charge of overall management from March 2003), general manager of the Three Gorges Branch of the Bank from September 1998 to June 2000, and deputy general manager of the Three Gorges Branch of the Bank from December 1996 to September 1998. Mr. Zhang is a senior economist. He obtained his bachelor’s degree in infrastructure finance and credit from Liaoning Finance and Economics College in 1984 and an EMBA degree from Peking University in 2010.

 

Ms. Feng Bing, Non-Executive Director, Ms. Feng has served as director since July 2017. From September 2015 to August 2017, Ms. Feng served as deputy director of Payment Centre of the National Treasury of Ministry of Finance (deputy director-general level). From August 1988 to September 2015, Ms. Feng served successively as cadre, officer, chief officer, deputy division-chief, division-chief of the Tax Department of Ministry of Finance. Ms. Feng graduated from Renmin University of China with a bachelor’s degree in finance in 1988, and obtained her master’s degree in finance from Renmin University of China in 2001. 

 

Mr. Zhu Hailin, Non-Executive Director, Mr. Zhu has served as director since July 2017. From July 2012 to August 2017, Mr. Zhu served as deputy director of National Accountant Assessment & Certification Center of Ministry of Finance (deputy director-general level). From August 1992 to June 2012, Mr. Zhu served successively as cadre, chief officer, deputy division-chief, division-chief of the Accounting Department of Ministry of Finance. Mr. Zhu is an expert of a special grant by PRC government, a certified public accountant (a non-practicing member), an associate researcher, and is a part-time post-graduate tutor. Mr. Zhu graduated from Jiangxi Finance and Economics College with a master’s degree in accounting in 1992. He graduated from the accounting major of the Research Institute for Fiscal Science of Ministry of Finance with a Ph.D. degree in management in 2000.

 

Mr. Wu Min, Non-Executive Director, Mr. Wu has served as director since July 2017. Mr. Wu had served as vice president of Chongqing Daily Press Group from December 2011 to August 2017. Mr. Wu had served concurrently as president of Contemporary Financial Research Journal from March 2017 to August 2017, Chairman of Chongqing CQDaily Printing Co., Ltd from July 2015 to February 2017, and had been concurrently Chairman of Chongqing Press New Fashion Media Co., Ltd from March 2015 to December 2016. From October 2006 to November 2011, Mr. Wu was deputy head of Qianjiang District of Chongqing City (deputy director-general level), and director of Administration Committee of Zhengyang Industrial Park of Chongqing City. From July 1991 to September 2006, Mr. Wu served successively as cadre, deputy division-chief, division-chief and general manager of Compliance Department of Anhui Branch of Bank of China Limited. Mr. Wu is a researcher, a Senior Economist, a Doctor of Law and a doctoral tutor. In 1994, Mr. Wu obtained PRC lawyer qualifications. From 1999 to 2002, Mr. Wu was concurrently a lawyer of Anhui Quanzhen Law Office, and was a government lawyer of Chongqing City from 2008 to 2011. He graduated from Anhui University with a bachelor’s degree and a master’s degree in law in 1991 and 2002 respectively. He also obtained his Ph.D. degree in civil and commercial law from Southwest University of Political Science & Law in 2006 and conducted sociology study at sociology post-doctoral mobile station of Chinese Academy of Social Science from 2009 to 2012.

 

Mr. Zhang Qi, Non-Executive Director, Mr. Zhang has served as director since July 2017. Mr. Zhang had served as a non-executive director of Bank of China Limited from July 2011 to June 2017. Mr. Zhang worked successively in Central Expenditure Division One and Comprehensive Division of the Budget Department and Ministers’ Office of the General Administration Department of Ministry of Finance as well as the Operation Department of China Investment Corporation, serving as deputy division-chief, division-chief and senior manager from 2001 to 2011. Mr. Zhang studied in the Investment Department and Finance Department of Dongbei University of Finance & Economics from 1991 to 2001 and obtained his bachelor’s degree, master’s degree and Ph.D. degree in economics in 1995 and 1998 and 2001 respectively.

 

Mr. Tian Bo, Non-Executive Director, Mr. Tian has served as director since August 2019. Mr. Tian has been Deputy General Manager of Global Transaction Banking Department of Bank of China since January 2019. From March 2006 to January 2019, Mr. Tian was Division Head of Banking Business Department, Division Head and Assistant General Manager of Corporate Banking Department and Deputy General Manager of Global Trade Services Department of Bank of China. Concurrently, Mr. Tian also served as Member of the Standing Committee of the CPC Municipal Party Committee and Vice Mayor of Fangchenggang City of Guangxi Zhuang Autonomous Region from February 2016 to February 2018. From October 2003 to March 2006, Mr. Tian was Senior Accountant of Accounting and Settlement Department of China Minsheng Bank. From July 1994 to October 2003, Mr. Tian consecutively served as cadre, Deputy Section Chief and Section Chief of Accounting Section of Beijing Branch, Deputy Head of Daxing Sub-branch, Deputy General Manager of Accounting and Settlement Department and concurrently Deputy Director of State Treasury Business Department of Industrial and Commercial Bank of China. Mr. Tian obtained a bachelor’s degree in Economics from the Major of Finance of Beijing College of Finance and Trade in July 1994 and a master’s degree in Management from the Major of Accounting from Capital University of Economics and Business in November 2004.

 

Mr. Xia Yang, Non-Executive Director, Mr. Xia has served as director since August 2019. Mr. Xia has served as general manager of the asset custody services department of Hua Xia Bank since January 2018. Since August 1997, Mr. Xia has been working in Hua Xia Bank, consecutively serving various positions including president of Jinan Branch, president of Hefei Branch, chief disciplinary officer and vice president of Hangzhou Branch, chief disciplinary officer and vice president of Wenzhou Branch, cadre, section-chief, deputy division-chief, sub-branch vice president and sub-branch president of Hangzhou Branch. From February 1997 to August 1997, Mr. Xia served as cadre of Hangzhou Branch of China Merchants Bank. From December 1988 to February 1997, Mr. Xia consecutively served as cadre of Zhejiang Branch and Hangzhou Branch of Industrial and Commercial Bank of China. Mr. Xia Yang is a senior economist and a senior accountant. Mr. Xia received a bachelor’s degree in science from biology department of Nanjing University in 1988, specialised in human and animal physiology; he graduated from Nanjing University with a doctoral degree in management sciences and engineering in 2018.

 

Ms. Anita Fung Yuen Mei, Independent Non-Executive Director, Ms. Fung has served as director since October 2016. Ms. Fung served as group general manager of HSBC Holdings plc from May 2008 to February 2015. Ms. Fung served consecutively as head of Hong Kong currency bond market, head of Asian fixed income trading, head of Asian Pacific trading, treasurer and jointhead of global capital markets for Asia-Pacific, treasurer and head of global capital markets for Asia-Pacific, head of global banking and capital markets for Asia-Pacific as well as chief executive officer of Hong Kong region of The Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited from September 1996 to February 2015. Ms. Fung also served as non-executive director of Bank of Communications Co., Ltd. from November 2010 to January 2015. Ms. Fung concurrently served as various positions including chairwoman and director of HSBC Global Asset Management (Hong Kong) Limited, non-executive director of HSBC Bank (China) Company Limited and director of HSBC Markets (Asia) Limited from September 2011 to February 2015. Ms. Fung served as non-executive director of Hang Seng Bank Limited from November 2011 to January 2014. Ms. Fung currently serves as independent non-executive director of Hong Kong Exchanges and Clearing Limited as well as Hang Lung Properties Limited, and serves in several positions in institutions including Airport Authority Hong Kong, Hong Kong Monetary Authority, Hong Kong Housing Authority and The West Kowloon Cultural District Authority. Ms. Fung obtained a master’s degree in applied financing from Macquarie University of Australia in 1995. Ms. Fung was appointed as Justice of the Peace by the Government of the Hong Kong Special Administrative Region, and was awarded Bronze Bauhinia Star.

 

Sir Malcolm Christopher McCarthy, Independent Non-Executive Director, Sir Malcolm Christopher McCarthy has served as director since August 2017. Sir Malcolm Christopher McCarthy served as Independent Non-executive Director of Industrial and Commercial Bank of China Limited from December 2009 to October 2016. He worked first as an economist for ICI before joining the UK Department of Trade and Industry where he held various posts from economic adviser to undersecretary. He subsequently worked as a senior executive of Barclays Bank first in Japan and then North America. He served as Chairman and Chief Executive of Office of Gas and Electricity Markets (Ofgem), Chairman of the Financial Services Authority (FSA), a non-executive director of HM Treasury, Chairman of the board of directors of J.C. Flowers & Co. UK Ltd, a non-executive director of NIBC Holding N.V., NIBC Bank N.V., OneSavings Bank plc, Castle Trust Capital plc and Intercontinental Exchange (ICE), and a Trustee of the Said Business School of Oxford University. Currently Sir Malcolm Christopher McCarthy serves as a director of the three ICE wholly owned subsidiaries of ICE Futures Europe, ICE Trade Vault and ICE Clear Netherlands, a Trustee of IFRS Foundation, and the Chairman in the United Kingdom of Promontory Financial Group. He is an Honorary Fellow of Merton College, an Honorary Doctorate of the University of Stirling and the Cass Business School, and a Freeman of the City of London. He has a MA History at Merton College of Oxford University, PhD Economics of Stirling University, and MS at Graduate School of Business of Stanford University.

 

Mr. Carl Walter, Independent Non-Executive Director, Mr. Carl Walter has served as director since October 2016. Mr. Carl Walter is currently an independent consultant, providing strategic consulting advice to various countries and financial institutions. Mr. Carl Walter served as managing director and chief operating officer in China of JPMorgan Chase & Co and chief executive officer of JP Morgan Chase Bank (China) Company Limited from September 2001 to April 2011. He was seconded from Morgan Stanley to serve as managing director and chief executive officer of China International Capital Corporation (Beijing) from January 1999 to July 2001. He served concurrently as vice president and head of Asian Credit Management and Research (Singapore) of Credit Suisse First Boston as well as the director and head of China Investment Bank Corporation (Beijing) from September 1990 to December 1998. Mr. Carl Walter served consecutively in various positions including as vice president and general manager of Taipei Branch of Chemical Bank from January 1981 to August 1990. Mr. Carl Walter was a visiting scholar and an adjunct professor of Freeman Spogli Institute of Stanford University in 2012. He obtained a bachelor degree in politics and Russia language from Princeton University in 1970, an advanced studies certificate in economics from Peking University in 1980, and a doctoral degree in politics from Stanford University in 1981.

 

Mr. Kenneth Patrick Chung, Independent Non-Executive Director, Mr. Chung has served as director since November 2018. He served as independent non-executive director of Industrial and Commercial Bank of China Limited from December 2009 to March 2017. He joined Deloitte Haskins and Sells London Office in 1980, became a partner of PricewaterhouseCoopers in 1992, and was a financial service specialist of PricewaterhouseCoopers (Hong Kong and China) since 1996. Previously, he was the human resources partner of PricewaterhouseCoopers (Hong Kong), the responsible partner of the audit department of PricewaterhouseCoopers (Hong Kong and China), the global lead partner of the audit engagement team for Bank of China Limited, the honorary treasurer of the Community Chest of Hong Kong and was a member of the Ethics Committee, Limitation of Professional Liability Committee, Communications Committee, and the Investigation Panel of the Hong Kong Society of Accountants. Mr. Kenneth Patrick Chung has also served as the audit head for the restructurings and initial public offerings of Bank of China Limited, Bank of China (Hong Kong) Limited and Bank of Communications and chairman of the audit committee of the Harvest Real Estate Investments (Cayman) Limited. Currently, Mr. Kenneth Patrick Chung serves as independent director of Prudential Corporation Asia and Sands China Ltd., vice chairman of International Social Service Hong Kong Branch and is a trustee of Fu Tak Iam Foundation Limited. He is a member of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales, a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and a member of the Macau Society of Certified Practising Accountants. Mr. Kenneth Patrick Chung received a bachelor’s degree in economics from the University of Durham.