You are here:Home Page>>Investor Relations>>Biographies

Mr. Wang Yongqing, Chairman of the Board of the Supervisors, has served as chairman of the board of the supervisors since October 2019. Mr. Wang has served as vice chairman of the China Federation of Industry and Commerce from December 2016 to July 2019. Mr. Wang has served consecutively as the deputy director (director-general level) and director of the fifth bureau, the director of the sixth bureau of the United Front Work Department of the CPC Central Committee from December 2003 to November 2016. He served consecutively as deputy director of the general office, assistant to the general manager and director of the general office, chief accountant of China International Engineering Consulting Corporation from December 1998 to December 2003. He joined China Development Bank in July 1994. He joined and started to work in Financial Department of the Ministry of Railway in July 1985. Mr. Wang is a senior accountant. He graduated from Hubei Institute of Finance and Economics (湖北財經學院), he obtained a master’s degree in economics from Renmin University of China (中國人民大學) and a PhD degree in economics from Beijing Jiaotong University (北京交通大學).

 

Mr. Wu Jianhang, Supervisor, has served as supervisor since June 2018. Mr. Wu has served as director of humanities teaching and research department of China Construction Bank University since November 2019, concurrently as vice dean of China Construction Bank Research Academy since August 2018. Mr. Wu has served as dean of training centre for staff’s development of China Construction Bank University from December 2018 to November 2019. Mr. Wu served as general manager of strategic planning department of the Bank from March 2014 to January 2019. Mr. Wu served as general manager of research department of the Bank from October 2013 to March 2014. From December 2007 to October 2013, Mr. Wu served as president of CCB Financial Leasing. Mr. Wu served as general manager of Guangdong Branch of the Bank from October 2004 to December 2007, general manager of Shenzhen Branch of the Bank from July 2003 to October 2004, and deputy general manager of Zhejiang Branch of the Bank from May 1997 to July 2003. Mr. Wu is a senior accountant and is a recipient of a special grant by the PRC government. He graduated from Nankai University with a master’s degree in international finance in 1991 and obtained a PhD degree in technology economics and management from Tongji University in 2003.

 

Mr. Yang Fenglai, Supervisor, has served as supervisor since June 2020. Mr. Yang has served as the general manager of Sichuan Branch of the Bank since June 2014. From July 2011 to April 2014, he served as the person in charge of the operation and management department of the Bank; from January 2005 to July 2011, he was the deputy general manager of Sichuan Branch of the Bank; from October 2003 to January 2005, he served as assistant general manager (deputy general manager level) of the Sichuan Branch of the Bank; from March 2003 to October 2003, he served as full-time credit approver (deputy general manager level) of credit approval department of the Bank; from April 2002 to March 2003, he served as full-time credit approver (deputy general manager level) of the credit approval office of the risk and internal control management committee of the Bank; from November 1994 to April 2002, he worked consecutively as the deputy chief of the credit division of Sichuan Branch of the Bank, deputy chief and chief of the credit management department of the head office, chief of credit risk management division, chief of credit operation division, general manager of the corporate business department of Sichuan Branch of the Bank. Mr. Yang is a senior economist. He graduated from University of Chengdu with a bachelor’s degree in enterprise management in 1983 and obtained a master’s degree in economics from Southwestern University of Finance and Economics in 2004.

 

Mr. Lu Kegui, Employee Representative Supervisor, has served as supervisor since May 2018. Mr. Lu has served as dean of training centre for the asset management and banking of China Construction Bank University since October 2019 and served as dean of training centre for the wealth management of asset management business of China Construction Bank University from December 2018 to October 2019 (during which Mr. Lu held a concurrent position from December 2018 to April 2019). Mr. Lu has served as general manager of the special assets resolution centre of the Bank from April 2017 to April 2019. Mr. Lu served as director of the Tianjin audit department of the Bank from September 2013 to April 2017. Mr. Lu served as general manager of Heilongjiang Branch of the Bank from April 2011 to September 2013, and head of Heilongjiang Branch of the Bank from February 2011 to April 2011. Mr. Lu served as general manager of the fund settlement department of the Bank from July 2008 to February 2011. Mr. Lu served as general manager of the accounting department of the Bank from August 2000 to July 2008. Mr. Lu served as deputy general manager of the planning and finance department of the Bank from January 1998 to August 2000, and deputy general manager of the finance and accounting department of the Bank from September 1995 to January 1998. Mr. Lu is a senior accountant and is a recipient of a special grant by the PRC government. He graduated from Hubei Institute of Finance and Economics with a bachelor’s degree in infrastructure finance and credit in 1982.

 

Mr.Cheng Yuanguo, Employee Representative Supervisor, has served as supervisor since May 2018. Mr. Cheng has served as general manager of the corporate business department of the Bank since February 2017, and he concurrently served as chairman of CCB Trust from August 2017 to July 2018. Mr. Cheng served as general manager of the Hebei Branch of the Bank from August 2014 to February 2017. Mr. Cheng served as general manager of the group clients department (banking business department) of the Bank from March 2011 to July 2014, and concurrently served as director of CCB International from September 2010 to October 2015. Mr. Cheng served as deputy general manager of the group clients department (banking business department) of the Bank from May 2005 to March 2011, and served as deputy general manager of the banking business department of the Bank from September 2001 to May 2005. Mr. Cheng is a senior accountant. He graduated from China Northeast University of Finance and Economics with a bachelor’s degree in infrastructure finance and credit in 1986.

 

Mr. Wang Yi, Employee Representative Supervisor, has served as supervisor since May 2018. Mr. Wang has served as general manager of the housing finance and personal lending department of the Bank since November 2013, concurrently as chairman of CCB Housing from December 2018 to November 2019. Mr. Wang served as deputy general manager of the personal savings and investment department of the Bank (general manager level) from November 2009 to November 2013. Mr. Wang served as deputy general manager of the personal savings and investment department of the Bank from December 2008 to November 2009, and served as deputy general manager of the personal finance department of the Bank from June 2005 to December 2008. Mr. Wang served as assistant general manager of the personal banking business department of the Bank from July 2001 to June 2005. Mr. Wang is a senior engineer. He graduated from Shandong University with a bachelor’s degree in computer mathematics in 1984, and obtained an EMBA degree from Peking University in 2010.

 

Mr. Zhao Xijun, External Supervisor, has served as an external supervisor since June 2019. He has been Deputy Dean of the School of Finance of Renmin University of China since 2005. Mr. Zhao was Director of International Office of Renmin University of China from 2001 to 2005, Department Head of the Finance Department of the School of Finance of Renmin University of China from 1995 to 2001 and a research fellow of the International Department of China Securities Regulatory Commission from 1994 to 1995. Mr. Zhao serves as an independent director of each of China National Foreign Trade Financial & Leasing Co., Ltd. and FAW Capital Holdings Co., Ltd. Mr. Zhao served as an independent non-executive director of China Construction Bank Corporation from August 2010 to March 2014. Mr. Zhao was a visiting scholar in each of University of Sherbrooke and McGill University, Canada from 1989 to 1990 and Nijenrode University, Netherlands from 1995 to 1996. Mr. Zhao graduated from Wuhan University with a bachelor’s degree in Scientific French in 1985, a master’s degree in finance from the Finance Department of Renmin University of China in 1987 and a PhD in finance from the School of Finance of Renmin University of China in 1999.

 

Mr. Liu Huan, External Supervisor, has served as an external supervisor since June 2020. Mr. Liu serves as Counselor of the State Council and professor at the School of Public Finance and Tax of Central University of Finance and Economics. From 2006 to 2016, he served as deputy dean of the School of Tax of Central University of Finance and Economics; from 1997 to 2006, he served consecutively as the deputy director of the Department of Tax of the Central University of Finance and Economics,and deputy dean of the School of Finance and Public Management; from 2004 to 2005, he worked consecutively on secondment as deputy director of Local Taxation Bureau in Xicheng district of Beijing, assistant director of the Beijing Local Taxation Bureau; he worked in the Central Institute of Finance and Banking (now Central University of Finance and Economics) since 1982, and served as deputy director of the Department of Finance from 1992 to 1997. Mr. Liu is a standing member of Beijing Municipal Committee of the Chinese People’s Political and Consultative Conference and deputy director of the Economic Committee of the Beijing Municipal Committee of the Chinese People’s Political and Consultative Conference; he also worked concurrently as visiting professor at the School of Economics and Management of Tsinghua University, visiting professor at the School of Overseas Education of Shanghai Jiao Tong University and master advisor of Tax in University of Chinese Academy of Social Sciences. He also serves as independent director of the Liaoning Wellhope Agri-Tech Group Company. Mr. Liu is a certified public accountant and obtained his bachelor’s degree in economics from the Central Institute of Finance and Banking in 1982.

 

Mr. Ben Shenglin, External Supervisor, has served as an external supervisor since June 2020. Mr. Ben has served as professor and doctoral advisor of Zhejiang University since May 2014, the executive director of the International Monetary Institute of Renmin University of China since January 2014, and the co-director of the International Monetary Institute since July 2018; He served as dean of Academy of Internet Finance of Zhejiang University since April 2015; dean of the International Business School of Zhejiang University since October 2018. From April 2010 to April 2014, he served as the chief executive officer and a member of the global leadership team at global corporate bank of J.P. Morgan Chase Bank (China); from February 2005 to March 2010, he served as the head of financial institutions department and head of industrial commercial banking department and other positions of HSBC in China; from September 1994 to January 2005, he served as general manager of liquidity business of Dutch Bank in China. Mr. Ben currently serves as an independent director of China International Capital Corporation Limited, Wuchan Zhongda Group Co., Ltd. and Home Credit B.V., and an external supervisor of Industrial Bank Co., Ltd. Mr. Ben is a standing member of Zhejiang Provincial Committee of the Chinese People’s Political and Consultative Conference and holds social positions such as the co-chairman of the Zhejiang Internet Finance Association. Mr. Ben graduated from Tsinghua University in 1987 with a bachelor’s degree in engineering. He obtained a master’s degree in enterprise management from Renmin University of China in 1990 and a PhD degree in economics from Purdue University in 1994.